YC358LJK-078K2L
Part Number
YC358LJK-078K2L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 2512
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Grade -
Qualification -
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Power Per Element 62.5mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Circuit Type Bussed
Number of Resistors 8
Number of Pins 10
Resistance (Ohms) 8.2k
Size / Dimension 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)