YC248-FR-07124RL
Part Number
YC248-FR-07124RL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES ARRAY 8 RES 124 OHM 1606
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Circuit Type Isolated
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Power Per Element 62.5mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Number of Resistors 8
Tolerance ±1%
Number of Pins 16
Grade Automotive
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Qualification AEC-Q200
Applications DDRAM, SDRAM
Package / Case 1606, Convex, Long Side Terminals
Size / Dimension 0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm)