RT2512FKE0743R2L
Part Number
RT2512FKE0743R2L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES SMD 43.2 OHM 1% 3/4W 2512
Failure Rate -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Resistance 43.2 Ohms
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Supplier Device Package 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)