RT2512CKB0743RL
Part Number
RT2512CKB0743RL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES SMD 43 OHM 0.25% 3/4W 2512
Failure Rate -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Resistance 43 Ohms
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Supplier Device Package 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Package / Case 2512 (6332 Metric)
Composition Thin Film
Tolerance ±0.25%
Temperature Coefficient ±10ppm/°C