RT2010DKE07105RL
Part Number
RT2010DKE07105RL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES SMD 105 OHM 0.5% 1/2W 2010
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Resistance 105 Ohms
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance ±0.5%