RT2010CKB071K74L
Part Number
RT2010CKB071K74L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES SMD 1.74KOHM 0.25% 1/2W 2010
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Resistance 1.74 kOhms
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Composition Thin Film
Tolerance ±0.25%
Temperature Coefficient ±10ppm/°C