RT2010BKD0782RL
Part Number
RT2010BKD0782RL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 82 OHM 0.1% 1/2W 2010
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Resistance 82 Ohms
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance ±0.1%
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±25ppm/°C