RT2010BKB0710RL
Part Number
RT2010BKB0710RL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 10 OHM 0.1% 1/2W 2010
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Features -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Resistance 10 Ohms
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance ±0.1%
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Composition Thin Film
Temperature Coefficient ±10ppm/°C