RT1210DRD0723K7L
Part Number
RT1210DRD0723K7L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/4W 1210
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Features -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Resistance 23.7 kOhms
Supplier Device Package 1210
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Composition Thin Film
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)