RT1210BRE0712R7L
Part Number
RT1210BRE0712R7L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 12.7 OHM 0.1% 1/4W 1210
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Features -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Resistance 12.7 Ohms
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Supplier Device Package 1210
Tolerance ±0.1%
Composition Thin Film
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)