RT1206FRE072R2L
Part Number
RT1206FRE072R2L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 2.2 OHM 1% 1/4W 1206
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Resistance 2.2 Ohms
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)