RT0805FRE073R32L
Part Number
RT0805FRE073R32L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 3.32 OHM 1% 1/8W 0805
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Resistance 3.32 Ohms