RT0603FRE07698KL
Part Number
RT0603FRE07698KL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 698K OHM 1% 1/10W 0603
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Resistance 698 kOhms
Temperature Coefficient ±50ppm/°C