RT0402BRE07124KL
Part Number
RT0402BRE07124KL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 124K OHM 0.1% 1/16W 0402
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Resistance 124 kOhms
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)