RT0402BRD0741K7L
Part Number
RT0402BRD0741K7L
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 41.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Resistance 41.7 kOhms