RT0201BRE07100RL
Part Number
RT0201BRE07100RL
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 100 OHM 0.1% 1/20W 0201
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Features -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Resistance 100 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Tolerance ±0.1%
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)