PNS180JT-73-22R
Part Number
PNS180JT-73-22R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 22 OHM 5% 1.8W AXIAL
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Obsolete
Tolerance ±5%
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Resistance 22 Ohms
Features Flame Proof, Safety
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Power (Watts) 1.8W
Temperature Coefficient -70/ +170ppm/°C
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.382" L (4.00mm x 9.70mm)