PGM400KB-100R
Part Number
PGM400KB-100R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 100 OHM 10% 4W RADIAL
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Discontinued at
Features -
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Package / Case Radial
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±10%
Power (Watts) 4W
Supplier Device Package Radial Lead
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient -80/ +500ppm/°C
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.917" L (5.00mm x 23.30mm)