HHV-25FT-52-240K
Part Number
HHV-25FT-52-240K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 240K OHM 1% 1/4W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Resistance 240 kOhms
Composition Metal Film
Tolerance ±1%