HHV-25FR-52-5M23
Part Number
HHV-25FR-52-5M23
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 5.23M OHM 1% 1/4W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Resistance 5.23 MOhms