FMP3WSJT-73-82R
Part Number
FMP3WSJT-73-82R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 82 OHM 5% 3W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 3W
Composition Metal Film
Resistance 82 Ohms
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)