FMP300JR-73-18R
Part Number
FMP300JR-73-18R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 18 OHM 5% 3W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Resistance 18 Ohms
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 3W
Composition Metal Film
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)