FMP300FTF73-22K6
Part Number
FMP300FTF73-22K6
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 22.6K OHM 1% 3W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 3W
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Resistance 22.6 kOhms
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)