FMP200JR-52-0R2
Part Number
FMP200JR-52-0R2
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 0.2 OHM 5% 2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Power (Watts) 2w
Resistance 200 mOhms
Size / Dimension 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)