FMP200JB-52-2K4
Part Number
FMP200JB-52-2K4
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 2.4K OHM 5% 2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Resistance 2.4 kOhms
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Power (Watts) 2w
Size / Dimension 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)