FMP200FBF52-2R55
Part Number
FMP200FBF52-2R55
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 2.55 OHM 1% 2W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Power (Watts) 2w
Resistance 2.55 Ohms
Size / Dimension 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)