FMP100JT-52-510R
Part Number
FMP100JT-52-510R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 510 OHM 5% 1W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Resistance 510 Ohms
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Temperature Coefficient ±100ppm/°C