FMP100FRF52-910R
Part Number
FMP100FRF52-910R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 910 OHM 1% 1W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Resistance 910 Ohms
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C