FMP100FRF52-3R48
Part Number
FMP100FRF52-3R48
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 3.48 OHM 1% 1W AXIAL
Specification document
Product attributes
Mounting Type Through Hole
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Input Type Standard
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Resistance 3.48 Ohms
IGBT Type PT
Td (on/off) @ 25°C 50ns/190ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.6V @ 15V, 100A
Test Condition 400V, 100A, 1Ohm, 15V
Current - Collector (Ic) (Max) 550 A
Power - Max 2300 W
Supplier Device Package TO-264 (IXXK)
Gate Charge 460 nC
Current - Collector Pulsed (Icm) 1140 A