FMP100FRE52-5K11
Part Number
FMP100FRE52-5K11
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 5.11K OHM 1% 1W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Obsolete
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Resistance 5.11 kOhms
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Configuration Three Phase Inverter with Brake
Input Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor Yes
IGBT Type PT
Current - Collector Cutoff (Max) 200 µA
Package / Case E3
Supplier Device Package E3
Power - Max 390 W
Current - Collector (Ic) (Max) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 77A