FMP100FRE52-365R
Part Number
FMP100FRE52-365R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 365 OHM 1% 1W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Obsolete
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Resistance 365 Ohms
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Configuration Half Bridge
Input Standard
NTC Thermistor No
IGBT Type PT
Power - Max 230 W
Current - Collector (Ic) (Max) 63 A
Current - Collector Cutoff (Max) 150 µA
Package / Case 9-SMD Module
Supplier Device Package ISOPLUS-SMPD™.B
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 35A