FMP-50FRF52-910R
Part Number
FMP-50FRF52-910R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 910 OHM 1% 1/2W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Resistance 910 Ohms
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C