FMF50SFRF52-4R3
Part Number
FMF50SFRF52-4R3
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 4.3 OHM 1% 1/2W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Resistance 4.3 Ohms
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C