FMF3WSFRE73-18K
Part Number
FMF3WSFRE73-18K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 18K OHM 1% 3W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Resistance 18 kOhms
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 3W
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C