FMF200FRE73-82K
Part Number
FMF200FRE73-82K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 82K OHM 1% 2W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Resistance 82 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2w
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C