FMF200FRE73-7K5
Part Number
FMF200FRE73-7K5
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 7.5K OHM 1% 2W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Features Flame Proof, Safety
Resistance 7.5 kOhms
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2w
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C