FMF1WSFRF52-560K
Part Number
FMF1WSFRF52-560K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 560K OHM 1% 1W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Resistance 560 kOhms
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C