FMF100FTF52-82K
Part Number
FMF100FTF52-82K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 82K OHM 1% 1W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Resistance 82 kOhms
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)