FMF-50FRF52-15K
Part Number
FMF-50FRF52-15K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 15K OHM 1% 1/2W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Resistance 15 kOhms
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C