FMF-25FRF52-82R
Part Number
FMF-25FRF52-82R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 82 OHM 1% 1/4W AXIAL
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Resistance 82 Ohms
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C