FM0207FTE52-360K
Part Number
FM0207FTE52-360K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 360K OHM 1% 0.6W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Resistance 360 kOhms
Features Flame Proof, Safety
Composition Metal Film
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Power (Watts) 0.6W