FKN50SJR-52-6R2
Part Number
FKN50SJR-52-6R2
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 6.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Resistance 6.2 Ohms
Composition Wirewound
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)