FKN2WSJR-73-4R3
Part Number
FKN2WSJR-73-4R3
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 4.3 OHM 5% 2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Number of Terminations 2
Resistance 4.3 Ohms
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Power (Watts) 2w
Composition Wirewound
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)