FKN2WSFR-73-6R2
Part Number
FKN2WSFR-73-6R2
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 6.2 OHM 1% 2W AXIAL
Number of Terminations 2
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Resistance 6.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2w
Composition Wirewound
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)