FKN1WSJR-52-22R
Part Number
FKN1WSJR-52-22R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 22 OHM 5% 1W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Number of Terminations 2
Resistance 22 Ohms
Power (Watts) 1W
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Composition Wirewound
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)