FKN100FR-73-62R
Part Number
FKN100FR-73-62R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 62 OHM 1% 1W AXIAL
Number of Terminations 2
Power (Watts) 1W
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Resistance 62 Ohms
Tolerance ±1%
Composition Wirewound
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)