FCR50SJT-52-2K7
Part Number
FCR50SJT-52-2K7
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 2.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Resistance 2.7 kOhms