FCR2WSJT-52-47R
Part Number
FCR2WSJT-52-47R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 47 OHM 5% 2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Resistance 47 Ohms
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 2w
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Temperature Coefficient -350/ +350ppm/°C