FCR2WSJR-52-15K
Part Number
FCR2WSJR-52-15K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 15K OHM 5% 2W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Resistance 15 kOhms
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 2w
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Temperature Coefficient -350/ +350ppm/°C