FCR200JR-73-39K
Part Number
FCR200JR-73-39K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 39K OHM 5% 2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Resistance 39 kOhms
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 2w
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Temperature Coefficient -350/ +350ppm/°C